Gdzie oni są teraz? Wydanie Roc-A-Fella Records (2023)

GdyJay Zzapowiedział swój koncert B-Sides w kwietniu, była to szansa na pierwszy dzieńRoc-A-Fellarejestruje fanatyków, aby przeżyć dni świetności diamentu. Tylko przez jeden wieczór przyjazne dla radia hity zostaną zamienione na uliczne hity, niejasne zwrotki i głębokie kawałki.

w odróżnieniuMorderstwo Inc, który zdominował popowe listy przebojów i popowe radio na początku 2000 roku dzięki swoim wypolerowanym markom rapowych ballad, Roc odniósł sukces na ulicach – formułując surowe melodie z wystarczającą ilością melodii, by przebić się do głównego nurtu. Roc Army nie tylko była siłą w świecie muzyki, ale marka odniosła sukces dzięki filmom takim jakZa kulisami,Opłacony w całościi ich linię odzieży Rocawear. Poza „W” Wu-Tanga, diament Roc może być najbardziej rozpoznawalnym symbolem, jaki hip hop kiedykolwiek widział.

Ale to nie miało trwać. Roc-A-Fella rozpadło się w 2004 roku, głównie z powodu nieoczekiwanego rozłamu biznesowego między współzałożycielami Jayem Z iPani Dash. Zerwanie byłoby wyjątkowo publiczne, pozostawiając zarówno fanom, jak i wytwórniom możliwość wyboru strony. Czym więc obecnie zajmują się artyści Roc-A-Fella? Dowiedzmy Się.

Jay Z

Jedynym powodem, dla którego Roc-A-Fella w ogóle istnieje, jest ten człowiek – dosłownie. Wytwórnia została utworzona jako platforma, dzięki której muzyka Jaya została usłyszana po latach zaprzeczania przez branżę. Pierwsze wydawnictwo wytwórni,Uzasadnione wątpliwości, nie zwracał na siebie uwagi w momencie wydania, ale obecnie jest jednogłośnie uważany za klasykę.

Gdzie on teraz jest?

Na szczycie świata.

Pani Dash

Potentat był współzałożycielem firmy w 1995 roku i pozostał człowiekiem za kulisami. Im większy był profil wytwórni, tym bardziej rósł profil Dame. Jego bezkompromisowa postawa i niezapomniane występy na wideo sprawiły, że mieszkaniec Harlemu stał się najbardziej rozpoznawalną twarzą wytwórni poza Jayem Z.

Gdzie on teraz jest?

Dame upadła po rozpadzie Roc-A-Fella, ale po latach powróciła z DD172, niezależnym kolektywem medialnym. Jego przestrzeń artystyczna i kreatywna DD172 została zamknięta w 2011 roku, a rok później Dash otworzył swoją galerię sztuki w Poppington. W 2015 roku Dash współpracował z Kanye Westem przy produkcji siedmioodcinkowego serialu ptLoisaid. W kwietniu para wpadła w kłopoty prawne, gdy grupa Bachata o tej samej nazwie pozwała potentatów za „zszarganie ich marki”. Niemniej jednak nadal produkowali program.

Kareema „Biggsa” Burke'a

Trzecim elementem układanki Roc-A-Fella był Kareem „Biggs” Burke, który był także współzałożycielem ogromnej wytwórni. Burke był cichym partnerem w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu. Pochodzący z Harlemu rzadko przemawiał przed kamerą i ograniczał błyskotliwość do absolutnego minimum. Pod wieloma względami był całkowitym przeciwieństwem niesamowitych osobowości Dame i Jaya.

Gdzie on teraz jest?

Biggs miał ciężkie czasy w 2012 roku, kiedy został aresztowany za dystrybucję marihuany podczas dużego krachu narkotykowego. Burke został złapany ze 100 kilogramami narkotyku i skazany na pięć lat więzienia, które obecnie odsiaduje. Warunki jego aresztowania obejmowały zapłacenie grzywny w wysokości 15 000 USD oraz rezygnację z domu i BMW. Jego długoletnia przyjaciółka i współzałożycielka Roc-A-Fella, Dame Dash, powiedziała, że ​​utrzymuje codzienną komunikację z Burkiem.

Kanye West

Zanim został Yeezusem, Kanye był po prostu wewnętrznym producentem Roc-A-Fella. „Przyłożyłbyś rękę do stworzenia charakterystycznego, uduchowionego brzmienia Roca. Dame Dash podpisała później kontrakt z kreatywnym potworem jako artysta, a reszta to prawie historia.

Gdzie on teraz jest?

Kanye West przeszedł od wewnętrznego producenta Roca do globalnej ikony. W ostatnich latach otwarty artysta przekierował swoją uwagę z muzyki na świat mody. W lutym 2015 roku West zadebiutował swoim pierwszym w historii pokazem mody z nowym partnerem Adidasem na New York Fashion Week. Ale Yeezy wciąż ma muzyczne plany na przyszłość. Tytuł jego siódmego solowego albumu został niedawno zmieniony zTak mi dopomóż BógDoŚMIGAĆ. To byłoniedawno ogłoszonoże Kanye i słynna żona Kim Kardashian spodziewają się dziecka nr 2.

Wybielacz Memphis

Jako nastolatek Bleek zadebiutował jako raper w programie TheUzasadnione wątpliwościutwór „Coming Of Age” i nigdy nie oglądał się za siebie. Jako pierwszy członek Roc-A-Fella, Memph Man był reklamowany jako potencjalny następca tronu Jaya. Chociaż sprawy nie potoczyły się w ten sposób, Bleek wydał złote albumy i liczne uliczne hymny.

Gdzie on teraz jest?

Raper, bardziej znany pod pseudonimem „Bleek”, nadal tworzy muzykę lata po opuszczeniu rodziny Roc-A-Fella. Bleek wydał nowy singiel pt"Nie ten sam"w kwietniu 2015 roku. Singiel został niedawno wydany na Tidal, platformie muzycznej stworzonej przez jego wielkiego ziomka Jaya Z. Więc chociaż nie jest tak popularny, Bleek nadal koncentruje się na tworzeniu muzyki i koncertowaniu.

Czapka Sigel

Pochodzący z południowej Filadelfii „Broad St. Bully” był jednym z najwcześniejszych transferów Roc-a-fella. Sigel maksymalnie wykorzystał swój czas w wytwórni – wydając trzy albumy i dwa klasyki z kapturemWłasność państwowaIWłasność państwowa 2. Beanie utworzył także kolektyw o tej samej nazwie, który składał się wyłącznie z raperów z Filadelfii.

Gdzie on teraz jest?

Po opuszczeniu wytwórni Roc-A-Fella i Def-Jam, Sigel prawie podpisał kontrakt z G-Unit w 2009 roku. Mniej więcej w tym czasie spalił bardzo duży most, wydając albumdiss utwórprzeciwko byłemu szefowi, Jayowi Z. Po tym incydencie Sigel nie był w stanie wzbudzić zbyt wielu fanów, ale kontynuował samodzielne tworzenie muzyki. W grudniu 2014 roku raper z Filadelfii został postrzelony przed swoim domem w Pleasantville w Pensylwanii, ale przeżył wypadek po operacji. W zeszłym miesiącu Sigel ponownie spotkał się z Jayem na jego koncercie „Tidal X: Jay Z B-Sides”.

Cam'ron

Ten raper z Harlemu wstrząsnął grą, kiedy związał się z Roc po opuszczeniu Epic Records na początku XXI wieku. Szybko wyrobił sobie markę w swoim nowym zespole po wydaniu takich hitów jak „Hey Ma” i „Oh Boy”. Jego debiut Roc,Chodź ze mną do domuosiągnąłby platynowy sukces. Jego kontynuacja, 2004 rFioletowa mgła, byłby jego ostatnim projektem na etykiecie. Cam później zdissował Jaya Z w 2006 roku utworem „Musisz to pokochać".

Gdzie on teraz jest?

Kiedy nie sprzedaje masek przeciw eboli ani zasłon prysznicowych ze swoją twarzą, raper z Harlemu rzadko wydaje nową muzykę. Jego ostatnią muzyczną ofertą był rok 20141. miesiącaseria EP. Pod koniec 2014 roku ogłoszono, że Cam połączy siły z DJ-em A-Trakiem na EP ptRezerwa Federalna, ale do tej pory projekt nie został jeszcze wydany.

Droga wolna

Ten filadelfijski raper był także członkiem ekipy State Property należącej do Beanie Sigel. Freeway podpisał kontrakt z Roc-A-Fella po pracy nad piosenką Jaya Z „1-900 Hustler”. Jego imponujące umiejętności freestyle zapewniły mu miejsce w firmie i sławę w świecie hip hopu.

Gdzie on teraz jest?

Freeway zrobił sobie przerwę w przemyśle muzycznym po opuszczeniu Roc-A-Fella i skupił się na rozwoju osobistym i religii, decydując się na przejście na islam. Teraz Freeway pracuje nad nowym albumem ptWolna wola, ale nie ujawnił żadnych informacji o tym, kiedy album się ukaże, obiecując jedynie fanom, że „już wkrótce”.

Młody Gunz

Ten rapowy duet, składający się z Young Chris i Neef Buck, podpisał kontrakt z Roc-A-Fella w 2002 roku i niemal natychmiast zyskał sławę dzięki singlowi „Can’t Stop Won’t Stop”. Piosenka dotarła do pierwszej dwudziestki listy przebojów Billboardu w 2003 roku i była nominowana do nagrody Grammy w tym samym roku. Grupa kontynuowała hity swoim kolejnym singlem „No Better Love”, który znalazł się na liście Billboard 100 w 2004 roku.

Gdzie oni są teraz?

Od 2010 roku Young Chris pracuje nad serią mixtape'ów ptSieci, z trzecim wydaniem w grudniu 2014. Chris podpisał kontrakt z wytwórnią Rico Love's Division 1 w 2010, ale solowy album nigdy nie został wydany.

Po pewnym czasie z dala od gry, Neef wrócił ze swoim mikrofonemNa zawsze zrób miseria mixtape'ów. Siódma odsłona serii ukazała się na początku stycznia 2015 roku.

Krakers z Buraków

P. Crakk dołączył do Roc-A-Fella Records w 2001 roku z pomocą innego rapera i przyjaciela, Freewaya. MC był znany ze swoich funkcji na popularnych albumach, w tym Jay ZPlan: dar i przekleństwo, AutostradyAutostrada w Filadelfiii The RootTeoria gry.

Gdzie on teraz jest?

Peedi zrezygnował z biegania po ulicach na rzecz prowadzenia nowego biznesu. Raper jest założycielem marki Baby Face Frames, marki okularów przeciwsłonecznych dla dzieci. Wedługjego Instagrama, Peedi nadal od czasu do czasu tworzy muzykę i często pojawia się na imprezach w Filadelfii. W maju 2015 roku raper pojawił się w piosence z Haze Boogie zatytułowanej „On Some Shxt”.

Oschino & Sparks

Pochodząca z Zachodniej Filadelfii grupa rapowa składała się z Oschino Vasqueza i Omillio Sparksa. Para pojawiła się w wielu popularnych utworach, w tym w pełnej ścieżce dźwiękowej do filmówWłasność państwowaIWłasność państwowa 2, w którym wystąpili.

Gdzie oni są teraz?

Niedługo po rozpadzie płyt Roc-A-Fella, Oschino & Sparks również ogłosili, że rezygnują jako duet. Jednak Sparks nadal tworzy muzykę, obecnie przygotowując się do wydania swojego nadchodzącego mixtape'u,Wspomnienia Omillio Sparksa. Sparks kontynuował także aktorstwo - dostał stałą rolę w serialuKrólowie Podziemiaw 2014 roku. Oschino został zwolniony z więzienia w czerwcu ubiegłego roku po spędzeniu roku za kratkami.

Czynnik

Jako pierwsza dama Roc-A-Fella, Amil była na pierwszym planie podczas wzrostu popularności Roc. Jej występy na kilku popularnych płytach Jaya Z (w tym „Jigga What, Jigga Who”, „Hey Papi” i „Can I Get A”) pomogły utorować drogę jej debiutanckiemu albumowi,Wszystkie pieniądze są legalne, w 2000.

Gdzie ona teraz jest?

Po jej bezceremonialnym odejściu z Roc-A-Fella, Amil zniknęła z radaru, okresowo pojawiając się z nową muzyką. W zeszłym roku wydała „Pamiętać”jako przystawkę do nadchodzącego mixtape'u,Chwila w życiu.

FAQs

How much is Roc-A-Fella Records worth? ›

After 10 years of releasing some of hip-hop's most influential records, Jay-Z, Damon Dash and Kareem "Biggs" Burke have sold their remaining 50 percent stake of Roc-A-Fella Records to its parent label, Island Def Jam, a Def Jam spokesperson said. The imprint was sold for $10 million, according to reports.

Does Roc-A-Fella Records still exist? ›

In 2004, Jay-Z, Dash and Burke sold Roc-A-Fella Records for a reported $10 million. Their continued successes, individually and Jay-Z's subsequent Roc Nation ventures, have kept the brand—and chain—alive.

Who has been signed to Roc-A-Fella Records? ›

 • After The Burial. Learn More.
 • Aleicia Nicole. Miami, FL. Learn More.
 • Alicia Keys. Learn More.
 • Ambré New Orleans, LA. Learn More.
 • Angie Martinez. Brooklyn, NY. Learn More.
 • Animals As Leaders. Learn More.
 • Antha Pantha. Learn More.
 • Anwar Sawyer. Learn More.

What artists are signed with Roc Nation? ›

Who owns the most vinyl records in the world? ›

Over 100,000 items
 • Julián Ruiz (born 1950): 623,202 items, mostly vinyl LPs and singles.
 • Phil Swern (born 1948): at least 200,000 vinyl singles, 80,000 vinyl albums, and 300,000 CDs. ...
 • Bob Altshuler (1923–2007): 250,000 items, donated to the Library of Congress, largest private collection of jazz and blues.

How much did Jay-Z sell Roc A wear for? ›

In March 2007, Jay-Z sold the rights to the Rocawear brand to Iconix Brand Group for $204 million. Jay-Z retained his stake in the company and continued to oversee the marketing, licensing, and product development.

Does Jay-Z own Def Jam? ›

In June 1997, Def Jam acquired 50% of Roc-A-Fella Records for an estimated $1.4 million, giving co-founders Jay-Z and Damon Dash part ownership of the label, while Def Jam maintained distribution and co-marketing.

How much did Jay-Z invest in Uber? ›

According to Forbes, Jay-Z had cash and other investments worth USD 220 million, including his USD 70-million stake in Uber, as of 2019. Besides earnings from his music, the main source of Jay-Z's billion-dollar fortune is his many businesses.

Is Jay-Z signed to Roc-A-Fella? ›

What rappers did Jay-Z discover? ›

He signed Rihanna and Kanye West, two of the biggest, most influential artists of the new millennium. He also helped launch the careers of J. Cole, Beanie Sigel, Freeway, Just Blaze and other skilled rap luminaries who've left an oversize mark on the game.

Is Rihanna under Roc Nation? ›

Rihanna's disapproval of the NFL is also reflected in her record label, Roc Nation. Founded by Grammy–winning rapper and activist Jay–Z, Roc Nation has a testy history with the NFL.

Is Megan Thee Stallion part of Roc Nation? ›

She says that when she signed a new management deal with Jay-Z's Roc Nation in 2019, she got “real lawyers” who helped her see that the deal was “crazy.”

What brands does Jay-Z own? ›

Through his business ventures, Jay-Z became the first hip-hop billionaire in 2019. In 1999, he founded the clothing retailer Rocawear, and in 2003, he founded the luxury sports bar chain 40/40 Club. Both businesses have grown to become multi-million-dollar corporations, and allowed him to start up Roc Nation in 2008.

How many athletes are signed to Roc Nation? ›

in from 2018 to 2020. He joined Roc Nation Sports in early 2021. Roc Nation Sports' partnership with CAA dissolved after two years but the agency continued to survive and thrive. It now represents about 200 athletes in football, baseball and basketball in the U.S. and rugby, cricket and soccer overseas.

Who currently owns Roc Nation? ›

U.S. Roc Nation is an entertainment agency founded and owned by Jay-Z in 2008.

What is the rarest vinyl record in the world? ›

The Black Album — Prince

Today, original copies of The Black Album are the rarest vinyl records you can find. It's not even known how many copies are still out there, though almost all that have been sold were promo copies that had already been sent to journalists and radio stations.

Who has sold over a billion records? ›

Over the course of Elvis' life, he achieved some of the highest accolades in music and film. It is estimated that more than one billion Elvis records have been sold worldwide, more than anyone in record industry history.

What is the most expensive watch Jay-Z owns? ›

And there's a good reason for all the buzz. The Patek Philippe 2499 is a highly revered and extremely rare timepiece in the world of watch collecting. Only 349 models of the perpetual calendar chronograph were ever created, all manufactured between 1950 and 1985.

How much did Beyonce pay for Jay-Z jet? ›

According to media reports, Beyoncé bought a lavish private jet — Bombardier Challenger 850 — for her Jay-Z in 2012. The plush aircraft reportedly comes with a price tag of a whopping USD 40 million, and the diva has been photographed comfortably seated in it.

What is the most expensive car Jay-Z have? ›

The most expensive car that Jay-Z owns is the Rolls-Royce Boat Tail, setting him back a whopping $ 28 million.

Does Jay-Z own Budweiser? ›

NEW YORK - Rapper and entrepreneur Jay-Z has added another string to his bow as he is named co-brand director of Anheuser-Busch beer brand Budweiser Select.

Does Beyonce have more money than Jay-Z? ›

What is Beyonce's net worth? Beyoncé's net worth is $500 million, according to Celebrity Net Worth. Beyoncé is worth $800 million less than her husband, Jay-Z, who is worth $1.3 billion, according to Celebrity Net Worth.

Is Snoop Dogg owner of Def Jam? ›

Rap superstar Snoop Dogg is joining the legendary hip hop label Def Jam Recordings as executive creative and strategic consultant, the U.S. company said on Monday. Def Jam, owned by Universal Music, has been home to some of hip-hop's most pioneering artists, from Public Enemy to LL Cool J and the Beastie Boys.

Who is the biggest investor in Uber? ›

Robert Kelly is managing director of XTS Energy LLC, and has more than three decades of experience as a business executive. He is a professor of economics and has raised more than $4.5 billion in investment capital. The top shareholders of Uber are Dara Khosrowshahi, Tony West, Nelson J.

How much is Beyonce's Uber stock worth? ›

However, what Beyonce received, as clarified by Brian Warner of Celebrity Net Worth, was $6 million worth of restricted stock units (RSUs), as opposed to actual shares of Uber stock. Because of the nature of RSUs, and Uber current market capitalization, Beyonce's shares would now be worth about $9 million.

How much is Travis K Uber worth? ›

How much did Dame Dash get for Roc-A-Fella? ›

Dame Dash Reveals Jay-Z Disappointed Him by Offering $1.5 Million for Roc-A-Fella Stake. Find him on Twitter.

What label does Drake own? ›

Is Meek Mill signed to ROC Nation? ›

Meek signed with Roc Nation about a decade ago, and helped launch its non-profit organization REFORM Alliance. When announcing his split, Meek reassured fans there's no bad blood between him and Jay-Z's imprint.

Who was the first man to rap? ›

DJ Kool Herc is widely credited with kicking off the genre. His back-to-school parties in the 1970s were the incubator of his burgeoning idea, where he used his two record turntables to create loops, playing the same beat over again, and extending the instrumental portion of a song.

Who first discovered rap? ›

Rap began in 1971, in the Bronx, with Kool Herc, who was from Jamaica. At block parties, Kool Herc would play two turntables by hand and manipulate the sound to create an entirely new sound, while he rapped the lyrics from the song he was playing.

Who was the first true rapper? ›

Coke La Rock is known for being the first rapper to ever spit rhymes after teaming up with DJ Kool Herc in 1973 and both are recognized as the original founding fathers of Hip Hop. Rap music was originally underground.

Do Beyonce own her masters? ›

(The album "Beyoncé" belongs to both Parkwood Entertainment and Columbia Records.) Because of the arrangement, Beyoncé owns the masters of at least some of the songs appearing on her albums.

Who signed Jay-Z first? ›

Why is Tory Lanez family mad at Roc Nation? ›

Tory Lanez claims Roc Nation tried to silence him over Megan Thee Stallion shooting incident. Long before Tory Lanez's father publicly accused management label Roc Nation of playing a part in his son's conviction, the rapper himself accused the company of “silencing him.”

Did Megan the Stallion join Marvel? ›

Megan Thee Stallion will join the Marvel Cinematic Universe with a role in Disney+'s She-Hulk: Attorney at Law.

How much is Megan B Stallion worth? ›

Megan Jovon Ruth Pete, better known as Megan Thee Stallion, is an American rapper who became famous for her freestyles. Megan Thee Stallion's estimated net worth is around $10 million.

What rapper is a billionaire? ›

Jay-Z is the only rapper to claim a spot on Forbes' real-time billionaires list with a 2.5 billion net worth in spring 2023. The rap world's richest also includes Ye, Sean “Diddy” Combs, Andre “Dr. Dre” Young and Gilbert “Berner” Milam, a Bay Area rapper who owns Cookies, the world's first legal $1 billion weed brand.

What brand does Beyoncé own? ›

Beyoncé has announced another fashion collaboration, this time with luxury brand Balmain. Beyoncé and Balmain have teamed up for a new clothing line that's giving big “Renaissance” energy.

Who is the richest rapper 2023? ›

Top 10 Richest Rappers in the World (2023)
PositionRapperNet Worth
1Jay-Z$2.5 Billion
2Diddy$1.0 Billion
3Kanye West (Ye)$500 Million
4Dr. Dre$500 Million
6 more rows
May 4, 2023

How much do sports agents make at Roc Nation? ›

The estimated total pay for a Sports Agent at Roc Nation is $98,668 per year.

How much money does Roc Nation make a year? ›

How much money does Roc Nation make? Roc Nation generates $22.0M in revenue.

Does Jay-Z own live nation? ›

Jay Z and Live Nation also co-own Roc Nation, a joint venture operated as a joint venture. Today's release did not mention any change to that structure.

Where is Roc Nation headquarters? ›

Roc Nation is an entertainment agency founded by Jay-Z in 2008. The company is headquartered in Manhattan, New York City, with additional offices in Los Angeles, California and London, England.

Who is Jay-Z's manager? ›

About. Since 2009, Roc Nation's Chief Executive Officer, Desiree Perez has been, besides Shawn “JAY-Z” Carter himself, the person most responsible for realizing his ultimate vision of creating a business empire that spreads far beyond its origins.

Does Roc Nation own the Sharks? ›

In 2021 it was announced that an American consortium under the name 'MVM Holdings' in partnership with Roc Nation, an entertainment agency owned by rapper JayZ, would buy a 51% majority stake in the Sharks franchise. Roc Nation later aided in the purchase of the English side Saracens by a consortium of investors.

How much is 1 3 of Roc-A-Fella Records worth? ›

Damon Dash has announced a July 23 date for his auction to sell off his 1/3 ownership stake in Roc-A-Fella Records as an NFT, which is estimated to fetch between $10 and $30 million.

What records does Jay-Z own? ›

Who owns Roc-A-Fella with Jay-Z? ›

Roc-A-Fella Records was an American hip hop record label and music management company founded by record executives and entrepreneurs Shawn "Jay-Z" Carter, Damon "Dame" Dash, and Kareem "Biggs" Burke in 1994.

Does Jay-Z own Roc Nation? ›

Roc Nation is an entertainment agency founded by Jay-Z in 2008. The company is headquartered in Manhattan, New York City, with additional offices in Los Angeles, California and London, England.

How do I find out what my vinyl records are worth? ›

There are four ways to find out how much your records are worth:
 1. Check record prices online (search recently sold listings on eBay. ...
 2. Get a record price guide (Goldmine publishes a Record Album Price Guide, as does Osborne. ...
 3. Get your records appraised (experts like John Marshall and Joe Lauro offer appraisals for a fee.

What vinyl records are worth selling? ›

Rock n' roll, blues, and jazz records produced from 1960 to 1970 are the most valuable. A “valuable record” can range anywhere from $500 to $3000. Anything over $3000 and we're migrating more towards the “rare” albums which are valuable because of unique characteristics (see the above section)

Who is the richest rapper? ›

Top 5 richest rappers

Here's where the top five richest rappers stood in 2022, according to a report from former Forbes editor Zack O'Malley Greenburg: Jay-Z: $1.5 billion (October 2022) Diddy: $1 billion (October 2022) Ye: $500 million (October 2022)

Which rapper has the most #1 albums? ›

Artists with the most number-one albums
No. of albumsArtist
13Drake
10Kanye West
82Pac
7Eminem
1 more row

How much of Uber does Jay-Z own? ›

According to Forbes, Jay-Z had cash and other investments worth USD 220 million, including his USD 70-million stake in Uber, as of 2019. Besides earnings from his music, the main source of Jay-Z's billion-dollar fortune is his many businesses.

How much did Def Jam sell for? ›

In 1998, PolyGram was purchased by Universal Pictures' former parent, Seagram. It later merged with the MCA group of record labels. In early 1999, the label group was rebranded as the Universal Music Group. It then purchased the remaining interest of Def Jam Recordings from Russell Simmons for a reported $100 million.

What business does Jay own? ›

In 2021, Jay-Z's streaming service Tidal was sold to Jack Dorsey's Square for a reported $297 million. The rapper bought Tidal six years earlier for $56 million. He also cashed in on another business venture, Rocawear clothing, which was launched with business partner Damon Dash in 1999.

Did Meek Mill leave Rock Nation? ›

Meek Mill continues to make business moves. A month after confirming his departure from Roc Nation Management, the 35-year-old announced his newly inked deal with William Morris Endeavor.

Who owns Ace of Spades? ›

The brand is produced by Champagne Cattier and sold in opaque metallic bottles. The brand's first bottling, Armand de Brignac Brut Gold, is identifiable by its gold bottle with French pewter Ace of Spades labels.

How old was Beyoncé when she met Jay-Z? ›

Not much is known about their first meeting and early relationship, however, Beyoncé once revealed that the pair first met when she was just 18.

References

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Msgr. Refugio Daniel

Last Updated: 11/29/2023

Views: 5293

Rating: 4.3 / 5 (74 voted)

Reviews: 81% of readers found this page helpful

Author information

Name: Msgr. Refugio Daniel

Birthday: 1999-09-15

Address: 8416 Beatty Center, Derekfort, VA 72092-0500

Phone: +6838967160603

Job: Mining Executive

Hobby: Woodworking, Knitting, Fishing, Coffee roasting, Kayaking, Horseback riding, Kite flying

Introduction: My name is Msgr. Refugio Daniel, I am a fine, precious, encouraging, calm, glamorous, vivacious, friendly person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.