Następnym razem, gdy będziesz zamawiać jedzenie na wynos, zadzwoń do restauracji (2023)

Co można kupić za 35 000 $? Dom w niektórych częściach kraju. Lub nowy Mustang z pakietem o wysokich osiągach.

Dla Caitlin i Daniela Cutlerów jest to jedna trzecia rocznego czynszu za Ronan, ich włoską restaurację przy Melrose Avenue. Tyle też wydali na opłaty za usługi dostawy żywności w 2020 roku.

Para zawsze miała budżet na wynajem, ale nie mogła przewidzieć niszczycielskich skutków pandemii: gwałtownego spadku sprzedaży i gwałtownie rosnących wydatków związanych z dostarczaniem jedzenia klientom na wynos. (W grudniu aplikacje dostarczające stanowiły 74% działalności Ronana).

Więc Cutlerowie zrobili to, co zrobili niektórzy potrzebujący dobrego upustu: opublikowali swoje frustracje na Instagramie.

„Właśnie otrzymaliśmy z powrotem nasze roczne sprawozdania finansowe. … Nie tylko straciliśmy pieniądze (podobnie jak pandemia i wszystko inne), ale dodatkowo wydaliśmy w tym roku 35 000 USD na opłaty za usługi dostawy” – napisała Caitlin 12 stycznia.

W przypadku wielu restauracji te firmy dostarczające jedzenie świadczą usługi, których nie mogą oferować samodzielnie. Ale zestawienie zarzutów było szokiem dla wielu, w tym dla Caitlin.

Reklama

Cutlers płacą 18% opłaty za zamówienie dla Caviar, 20% dla Postmates, 18% dla Doordash, 20% dla Uber Eats i 3% dla Tock; płacą również 119 USD miesięcznie za roczny kontrakt z ChowNow.

„Za każdym razem, gdy piszę o opłatach za aplikacje, ktoś mówi mi:„ Nie wiedziałem o tym ”- powiedziała Caitlin. „Kiedy otrzymaliśmy liczbę na koniec roku, pomyślałem:„ To namacalna liczba, którą ludzie mogą zrozumieć w porównaniu ze mną, gdy mówię, że to trudne ”.

Jej post wywołał ponad 100 komentarzy, w większości od osób, które obiecały, że przestaną korzystać z aplikacji i zamiast tego zamówią bezpośrednio w restauracji.

Usługi dostarczania jedzenia zaatakowały prawie każdy aspekt naszego życia, od reklam między przesyłanymi strumieniowo wideo po reklamy w mediach społecznościowych i niezliczone kody kuponów. Przychody z rynku dostaw żywności w USA sąoczekuje się wzrostuz 26 miliardów dolarów w 2020 roku do 42 miliardów dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat, według Business of Apps, firmy oferującej analizy, dane i rynek dla firm zajmujących się aplikacjami.

Trudno wyobrazić sobie świat bez łatwego kliknięcia „dostarcz”.

Ale, jak przypomnieliśmy wam z moimi kolegami, kiedy zamawiacie bezpośrednio w restauracjach, mogą one uniknąć płacenia prowizji za usługi stron trzecich. W czasach, gdy niezależne restauracje walczą o to, by ich drzwi były otwarte, prowizja w wysokości od 20% do 30% od każdego zamówienia jest po prostu nie do utrzymania.

Żywność

Restauracje w Los Angeles zmagają się z nową formą obiadu

Restauracja Spoon by H zostaje zamknięta po miesiącach ograniczonej działalności, obciążeń zwrotnych i próśb o zwrot pieniędzy podczas pandemii. To tylko jedna z wielu restauracji, które opłacają rachunki, ponieważ goście odkrywają nowe sposoby na posiłki i bieganie.

Reklama

W mieście Los Angeles i na obszarach hrabstwa Los Angeles nieposiadających osobowości prawnej pobieranie od restauracji przez osoby trzecie usług dostawy żywności prowizji przekraczającej 15% za zamówienie online podczas lokalnego stanu zagrożenia zdrowia publicznego związanego z COVID-19 jest niezgodne z prawem 19. Niezgodne z prawem jest również pobieranie więcej niż 5% za marketing (lub inne opłaty za niedostarczenie).

Tony Arranaga, dyrektor ds. komunikacji w radnym miasta L.A. Mitcha O'Farrella, który w zeszłym roku przedstawił zarządzenie miasta, określił dalej limit.

„Dodatkowe 5% można naliczyć tylko za usługi niezwiązane z pozycjami menu, takie jak promocje”, napisał Arranaga w e-mailu. „Restauracja musi uzgodnić z firmą dostarczającą aplikację tego rodzaju ustalenia. Innymi słowy, te dodatkowe 5% nie może być wykorzystane przez firmę zajmującą się aplikacją jako cena prowadzenia działalności za usługi aplikacji dostarczającej”.

Zarówno zarządzenia miejskie, jak i hrabstwa Los Angeles obowiązują do 90 dni po tym, jak posiłki w pomieszczeniach mogą zostać wznowione na pełnych obrotach, ale niektórzy restauratorzy twierdzą, że 20% to wciąż za dużo i że jeśli jesteś w mieście bez własnego limitu opłat, usługi mogą pobierać więcej.

W styczniu asemblerowa Lorena Gonzalez (D-San Diego) wprowadziła AB 286, który wprowadziłby ogólnostanowy limit opłat w wysokości 15% podanej w menu ceny zamówienia online.

Jack Li, właściciel restauracji Hui Tou Xiang w San Gabriel – która nie ma rozporządzenia o ograniczeniu opłat – był przyzwyczajony do długich list oczekujących i przedpandemicznej zatłoczonej jadalni, z gośćmi tłoczącymi się po kluski wieprzowe w kształcie blintz i domowe kimchi .

Ponieważ teraz nie ma ruchu pieszego, Li mówi, że ponad połowa jego biznesu odbywa się za pośrednictwem aplikacji do dostarczania. Rezygnacja z tego narażenia po prostu nie wchodzi w grę.

W zeszłym roku zapłacił Grubhubowi 21 000 dolarów i około 14 000 dolarów Postmates. W pewnym momencie mówi, że płacił około 25% opłat za obie usługi. Uber Eats i Door Dash chciał przed pandemią pobierać opłaty od 30% do 35%, więc nigdy się nie zarejestrował.

Próba poruszania się po różnych nurtach mowy aplikacji do dostarczania, wytycznych i opłat może być irytującym zadaniem.

„Ich oświadczenia są naprawdę trudne do odczytania” – powiedział Li. „Dzwonienie do nich jest po prostu uciążliwe, ponieważ wszystko poza problemami z zamówieniem, przenoszą cię do specjalisty ds. kont i trwa to wieczność”.

Sandra Cordero, szefowa kuchni i właścicielka Gasolina Cafe, hiszpańskiej restauracji w Woodland Hills, mówi, że zauważyła zmianę opłat w czerwcu. Powiedziała, że ​​zapłaciła Grubhubowi 16% w październiku, 17% w listopadzie i 13% w grudniu.

Żywność

Los Angeles chce pomóc restauracjom, ograniczając opłaty za usługi dostawy jedzenia do 15%

Nowe proponowane rozporządzenie miasta Los Angeles mogłoby ustanowić 15-procentowy limit opłat za usługi dostawy żywności.

– Po prostu trudno to zobaczyć – powiedziała. „Zmieniają to na ciebie. [Nie złapiesz tego], zwłaszcza jeśli wykonujesz trzy lub cztery różne usługi”.

W czerwcu zauważyła również zmianę stawek za usługi pocztowe. W pewnym momencie płaciła 29% za zamówienie. W czerwcu wynosił 20%, aw lipcu i sierpniu spadł odpowiednio do 19% i 18%.

„Pamiętam, że zadzwoniliśmy, ale zostajesz zawieszony i wysyłany od jednej osoby do drugiej, a to zajmuje tyle czasu” – powiedziała.

Li jest podobnie sfrustrowany. Po przejrzeniu swoich wyciągów Grubhub z 2020 r. zauważył, że opłaty oznaczone jako „zamówienia dostawy online”, „zamówienia odbioru online” i „prowizja za dostawę” zostały w maju zmienione na „stawki usług”, „usługi marketingowe”, „zamówienia standardowe” i „ dostawy.” Li powiedział, że nigdy nie prosił o żadne usługi marketingowe i że nie zauważył zmiany w swoich usługach. Wysłałem zeznania Li do Grubhuba, prosząc o wyjaśnienie.

„Usługi się nie zmieniły, tylko sposób, w jaki rzeczy zostały skategoryzowane” – napisał przedstawiciel firmy w e-mailu. Zawierał również apołączyćdo wyjaśnienia online, które zostało wysłane do restauracji.

Li płacił opłaty od 21,31% do 23,63% od września do grudnia.

Jeśli restauratorzy uważają, że firma dostarczająca żywność narusza ograniczenia hrabstwa, mogą skontaktować się z Departamentem ds. Konsumentów i Biznesu. Specjalista ds. mediów w hrabstwie LA twierdzi, że departament nie otrzymał żadnych skarg.

Jeśli firma narusza limit miasta Los Angeles, firmy mogą skontaktować się z biurem adwokata LA City. Żadna restauracja nie wysłała skargi, mówi Rob Wilcox, dyrektor ds.

„Ograniczenie opłat za aplikację do dostarczania jedzenia zostało wprowadzone, aby pomóc im utrzymać działalność i nadal służyć społecznościom podczas tego kryzysu” — mówi Feuer. „Zachęcam każdego, kto wie o aplikacji do dostarczania przesyłek, która jest niezgodna z prawem, do przesłania skargi do mojego biura, a my podejmiemy odpowiednie działania”.

Jednak dla niektórych właścicieli restauracji poświęcenie czasu na ponowne sprawdzenie swoich oświadczeń to czas, którego nie mają. Barbara Sky Burrell, właścicielka Sky's Gourmet Tacos w Mid-Wilshire, ujmuje to w ten sposób: „Podczas gdy rada miasta mówi o 15%, my jako właściciel firmy mamy około czterech minut na przestudiowanie czegoś, a ty jesteś zbyt zajęty myśleniem: zobacz, jaki będzie mój następny ruch”. Więc mają tam wszystkie te opłaty, ponieważ wiedzą, że jesteś zdezorientowany i wykorzystują ten czas”.

Burrell mówi, że większość jej działalności pochodzi teraz z usług stron trzecich. W maju zamontowała w swojej restauracji specjalne okno specjalnie dla dostawców.

Vladimir Stefanobic, właściciel restauracji Taco Ranch w Shadow Hills, dzielnicy w północno-wschodnim Los Angeles, postanowił podnieść niektóre ceny o 3 dolary, aby zrekompensować opłaty.

„Próbowali mnie naciągnąć na 35% [w 2018 r.]”, mówi Stefanobic o Postmates. Mówi, że wynegocjował dla firmy obniżkę do 27%, czyli tyle, ile płacił do czasu wejścia w życie limitu opłat miejskich zeszłego lata. Teraz płaci od 15% do 17% za zamówienie.

„Jeśli pracuję w domu, jestem gotów zapłacić dodatkowe 3 dolary, aby ktoś przyniósł mi trochę jedzenia” — mówi. „Nie chcę przepłacać, ale nie ma mowy, żebym pokrył ten koszt”.

Ale nie tylko opłaty paraliżują restauracje. Ciągłe problemy z usługami, które wyświetlają restauracje w swoich aplikacjach bez pozwolenia— praktyka uznana za nielegalną przez nowe prawo stanu Kalifornia —również powodują stres i dezorientację u właścicieli restauracji i klientów.

Christina Anastasia Karagias, rzeczniczka Lucky Boy Hamburgers Inc. w Pasadenie, mówi, że chociaż firma nie korzystała z żadnej usługi strony trzeciej, Postmates umieściło na swojej platformie lokalizację Lucky Boy's Walnut Street — ze znakiem towarowym restauracji i nieprawidłowymi informacjami. Firma Lucky Boy Hamburgers Inczłożył pozew przeciwko Postmates, zarzucając naruszenie znaku towarowego.

Karagias mówi, że wysłała wiele listów do Postmates, prosząc o usunięcie restauracji z platformy. „Próbujemy pozostać w biznesie i to tak, jakbyśmy unikali kul” – mówi.

Przedstawiciel Postmates twierdzi, że firma nie może komentować toczącego się postępowania sądowego.

Pomimo tego, że są najbardziej znanymi usługami dostarczania żywności, Grubhub, Postmates, DoorDash i Uber Eats nie są jedynymi takimi opcjami. ChowNow zyskuje na popularności wśród właścicieli restauracji, takich jak Ronan's Cutler, którzy preferują jednorazową opłatę konfiguracyjną plus stałą opłatę zamiast płacenia za zamówienie.

„Mamy teraz otwartych sześć tabletów [z usług dostawczych] i to trochę koszmar, gdy wszystkie się wyłączają, a telefon dzwoni – to dużo do zarządzania” – mówi. „Gdybyśmy mogli skłonić ludzi do zamawiania ChowNow i Tock, byłoby to dla nas znacznie lepsze finansowo”.

Caitlin płaci Tockowi mniej niż 10% za zamówienie. Wezwała obserwujących na Instagramie, aby przestali korzystać z innych aplikacji. Po jej ostatnim poście, mówi, jej zamówienia ChowNow wzrosły z 20% do 60%. Ale Caitlin mówi, że nie może sobie pozwolić na całkowite zrezygnowanie z innych aplikacji.

„Mamy klientelę z sąsiedztwa i mamy tu i tam prasę, ale generalnie ludzie nie wiedzą, kim jesteśmy” — mówi. „Brak ekspozycji, zwłaszcza w tym klimacie, to gwóźdź do trumny”.

Cordero faworyzuje Tocka i Kwadrat. Płaci Tock 6%, a firma przenosi koszty dostawy na klientów. Square pobiera od Cordero miesięczną opłatę w wysokości 140 USD za trzy pojedyncze systemy punktów sprzedaży i 75 USD miesięcznie za marketing, aby mogła wysyłać kupony i e-maile. I płaci mniej niż 3% opłat za karty kredytowe. Jeśli chcesz dostawę, Cordero jest obciążany dodatkową opłatą w wysokości 1,50 USD za zamówienie.

Wielu klientów prosi o rezygnację z wygody dostawy. Wiele razy trzeba dzwonić do restauracji, aby się dodzwonić, jeśli telefon jest zajęty. Albo przestać korzystać z usługi, która już stała się nieodwracalną częścią naszego leksykonu popkultury. Ale alternatywa — twoja ulubiona restauracja nie będzie w pobliżu, kiedy będziesz jej potrzebować — jest o wiele, wiele gorsza.

FAQs

Jak zamawiać jedzenie w restauracji? ›

Najpierw zamawia kobieta, a potem mężczyzna. Tak samo obsługa kelnerska powinna najpierw podawać potrawy kobiecie. Zasada obowiązuje też przy nalewaniu i podawaniu napojów.

Czego nie wolno robić w restauracji? ›

Największe grzechy popełniane przez klientów restauracji
 • Wycieranie sztućców serwetką Nie ma znaczenia, czy robimy to dyskretnie czy ostentacyjnie. ...
 • Przynoszenie do knajpy swojego jedzenia. ...
 • Zabieranie karty z bufetu. ...
 • Pomaganie kelnerowi przy zbieraniu brudnych naczyń
Aug 1, 2014

Jak złożyć zamówienie w restauracji po angielsku? ›

I would like to make a dinner reservation for two, please. – Chciał(a)bym zrobić rezerwację na obiad dla dwóch osób. I'd like to book a table for a party of four at 8 p.m. – Chciał(a)bym zarezerwować stolik dla czterech osób na godzinę ósmą. I'd like to book a table for two.

Ile można siedzieć w restauracji? ›

Przyjęło się, że nie powinno to trwać dłużej niż 15-20 minut a nie ma nic gorszego niż czekanie na jedzenie kiedy jest się wściekle głodnym. Jeżeli kuchnia ma problem albo obsługa się nie wyrabia dowiesz się ile czasu zajmie obsługa stolika. Dobrze jak wcześniej podane zostaną zamówione napoje.

Kto pierwszy wychodzi po obiedzie? ›

Polska gościnność a savoir-vivre. Kto pierwszy odchodzi od stołu? Zgodnie z zasadami savoir-vivre'u pierwszy od stołu powinien odejść gospodarz, jednak niewiele to ma wspólnego z polskimi tradycjami.

Jak zachować się w eleganckiej restauracji? ›

Podczas posiłku nie krytykujemy lokalu, jakości jedzenia oraz cen. Przy jedzeniu nadgarstki trzymamy na stole. Zabrania się trzymać szeroko rozstawionych albo opartych na stole łokci, bawić sztućcami, mlaskać lub rozmawiać z jedzeniem w ustach. W towarzystwie nie stosujemy też wykałaczek.

Kiedy kelner może zabrać talerz? ›

Jeżeli skończyliśmy jeść, układamy widelec i nóż razem na tzw. godzinę 5, to znak dla kelnera, że skończyliśmy już jedzenie i można zabrać talerz.

Co mówić jako kelner? ›

Podczas powitania kelner powinien nawiązać z nim kontakt wzrokowy (kontakt wzrokowy nie może trwać dłużej niż minutę). Zapytać klienta jak duży stolik chciałby zająć (na ile osób) i zaproponować stolik odpowiadający życzeniu klienta. Prowadząc gościa do stolika, kelner powinien wziąć ze sobą kartę menu i kartę win.

Jak kulturalnie jeść przy stole? ›

To potrawy powinny wędrować do ust, a nie usta przybliżać się do potrawy. Nie opieraj się łokciami o stół, tu mogą spoczywać jedynie dłonie do wysokości nadgarstków. Nie należy sięgać ręką ponad talerzami innych gości, jeśli potrzebujesz napoju lub potrawy z dalszej części stołu.

Jak zamówić jedzenie po angielsku? ›

Poproszę _[danie]_ . I would like to order _[dish]_, please. Chcielibyśmy zamówić przystawki. We would like to order appetizers, please.

Jak podziękować w restauracji po angielsku? ›

Thank's, it was delicious. Dziękuję, to było pyszne. The bill, please/Could we have the bill, please? Poproszę o rachunek.

Jak się mówi po angielsku smacznego? ›

smacznego {wykrzyknik}

enjoy your meal {wykrz.} Smacznego! enjoy your meal! enjoy {wykrz.}

Czy zabrac paragon z restauracji? ›

sprzedawca ma obowiązek wydać klientowi paragon fiskalny. w sytuacji, kiedy klient będzie płacił przy stoliku, to paragon należy zanieść mu do stolika. Klient powinien otrzymać paragon jeszcze przed zapłatą

Czy można zrezygnowac z Zamowionego jedzenia? ›

Kelner deklarując czas przygotowania potrawy oznacza „termin realizacji zamówienia.” Jeśli kelner zadeklarował, że przygotowanie potrawy potrwa 30 min, a po tym czasie nie została ona wydana, wówczas świadczenie wykonywane przez restaurację traci dla nas znaczenie i możemy od niego odstąpić.

Kto powinien płacić w restauracji? ›

Płaci zawsze ta osoba, która zaprasza. Przedsiębiorstwa płacą za klientów. Jeżeli jeden biznesmen zaprasza drugiego na obiad do restauracji, to musi się liczyć z obowiązkiem pokrycia rachunku. Nie ma tu znaczenia ani płeć, ani wiek.

Czy należy mówić dziękuję po jedzeniu? ›

Koniec posiłku

Odchodząc od stołu, zawsze mówimy „dziękuję”.

Jak zachować się w towarzystwie? ›

Zawsze staraj się okazywać zainteresowanie tym, co mówi druga osoba. Z cierpliwością i zaangażowaniem słuchaj zwierzeń swoich znajomych. Postaraj się również zachować dyskrecję, gdy ktoś powierzy ci swoją tajemnicę. Staraj się zawsze mówić „dzień dobry” wszystkim napotkanym w ciągu dnia sąsiadom czy znajomym.

Kto z kim pierwszy się wita? ›

Jak się witamy? Jako pierwsza kłania się osoba stojąca niżej w hierarchii społecznej, zatem to uczeń mówi „dzień dobry” nauczycielowi, pracownik- szefowi, młodszy-starszemu, wchodzący- już obecnym. Również ze względów kurtuazyjnych to mężczyzna jako pierwszy powinien powitać kobietę.

Jak posługiwać się sztućcami? ›

Jeśli chcesz jeść zgodnie z etykietą, nóż powinno się trzymać w prawej dłoni, a widelec w lewej odwrócony w kierunku talerza. Przy czym warto pamiętać, że nóż używany jest wyłącznie do krojenia, a podczas jedzenia należy stopniowo dzielić mięso na mniejsze kawałki (pokrojenie go od razu w całości jest nieeleganckie).

Jak się je żeberka w restauracji? ›

Żebrak można, a nawet powinno się, jeść palcami. Najlepiej początkowo pokroić porcję mięsa na kawałki. Następnie śmiało możemy chwycić żeberka w dłoń. Pamiętajmy jednak o tym, by w pobliżu mieć serwetkę do wytarcia palców.

Jak kulturalnie zawołać kelnera? ›

Nie machamy rękami, nie przytykamy palcami itp. Jeśli chcemy, by kelner do nas podszedł przyzywamy go wzrokiem, a gdy podejdzie bliżej pytamy; „Czy można prosić?”. Jeśli chcemy, by kelner szybko się pojawił podchodzimy do bufetu (np. w drodze z toalety) i prosimy o to, by kelner do nas podszedł.

Czy to wstyd isc samemu do restauracji? ›

Warto jest odrzucić tą nieludzką, społeczną presję i zorganizować samotne wyjście bez konieczności udawania, ze z kimś rozmawiamy, flirtujemy, na kogoś czekamy, lub pracujemy nad ważnym projektem. Tym razem będę jeść sama i nic lepszego nie mogło mnie dzisiaj spotkać.

Czy trzeba dawać napiwki? ›

Choć napiwki w Polsce nie są obowiązkowe, ich pozostawienie wpisuje się w znajomość zasad savoir-vivre'u. Dodatkowa suma przekazana dla obsługującego kelnera jest wyrazem naszego podziękowania i informacją o zadowoleniu z jego usług.

Czy zabiera się paragon z restauracji? ›

Po otrzymaniu rachunku nie sprawdzamy go i nie komentujemy. Odliczamy pieniądze tak, by nie było reszty. Powinny to być same banknoty, nie pogniecione i starannie ułożone i uszeregowane według nominałów. Napiwek dajemy w wysokości co najmniej 10% (przy cenie posiłku do 100.00 zł) lub 5% (gdy jest wyższa).

Czy można pić swoje napoje w restauracji? ›

"Zabrania się spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów".

Czy mogę prosić jak jest po angielsku? ›

Czy mogę prosić o jakąś odpowiedź? Please could I have some answers? Czy mogę prosić o uzasadnienie? Can I ask you to justify this?

Kto nie daje napiwków? ›

Japonia – tu zasada jest prosta: nie dajemy napiwków ani w restauracjach, ani w barach, ani w hotelach. Dobra obsługa to część japońskiego stylu życia.

Jaki napiwek w Stanach? ›

Jak wyjaśnia Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych, w Ameryce napiwek stał się elementem przyjętym jako element kultury amerykańskiej. Zwykle nie jest on niski; zdarza się, że sięga on nawet 25 proc. wartości oferowanej usługi.

Gdzie napiwek jest obowiązkowy? ›

We wszystkich restauracjach obowiązkowe jest płacenie napiwków w wysokości 10 % ceny posiłku. W restauracjach, hotelach i barach napiwek powinien wynosić 5-10 %, w taksówce – 10-15 %.

Czego nie powinno się robić przy stole? ›

 • Należy w tym miejscu pamiętać o kilku podstawowych zasadach. ...
 • Nie mówimy z pełnymi ustami.
 • Nie wycieramy talerza chlebem.
 • Nie korzystamy z telefonu komórkowego.
 • Nie plotkujemy z sąsiadem.
 • Nie mówimy szeptem.
 • Nie zapełniamy całej jamy ustnej jedzeniem.
 • Nie rozpieramy się łokciami, ani nie unosimy ich wysoko ponad stołem.

Czy powinno się zostawiać jedzenie na talerzu? ›

Zostawienie po posiłku pustego talerza oznacza, że nadal jesteśmy głodni i czekamy na dokładkę. Jeżeli jesteś już najedzony, lepiej zostaw odrobinę jedzenia na boku talerza — tutaj nikt nie poczuje się urażony. Etiopczycy w ogóle nie przejmują się talerzami!

Jak siedzieć przy stole w restauracji? ›

Savoir-vivre przy stole – ogólne zasady

W trakcie jedzenia lewą rękę trzymamy na krawędzi stołu, z lewej strony talerza, w prawej natomiast trzymamy łyżkę lub widelec, podnosimy ją do ust, nie opierając przy tym łokcia o stół. W czasie jedzenia nie pochylamy się nad talerzem, tylko utrzymujemy prostą postawę ciała.

References

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Saturnina Altenwerth DVM

Last Updated: 10/02/2023

Views: 5593

Rating: 4.3 / 5 (64 voted)

Reviews: 87% of readers found this page helpful

Author information

Name: Saturnina Altenwerth DVM

Birthday: 1992-08-21

Address: Apt. 237 662 Haag Mills, East Verenaport, MO 57071-5493

Phone: +331850833384

Job: District Real-Estate Architect

Hobby: Skateboarding, Taxidermy, Air sports, Painting, Knife making, Letterboxing, Inline skating

Introduction: My name is Saturnina Altenwerth DVM, I am a witty, perfect, combative, beautiful, determined, fancy, determined person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.